settings_accessibility menu language
Cirkel Vierkant Driehoek

Onderwijsnetwerk sociaal-emotioneel leren

Wil je ook collega’s ontmoeten in Almere uit het onderwijs en jeugd(zorg)domein? Om samen kennis en expertise te delen over de ontwikkeling van de Jeugd in Almere? Kom dan ook naar de Onderwijsnetwerkbijeenkomst op donderdagochtend 13 maart a.s. Deze editie heeft als thema sociaal-emotioneel leren.

Wil je ook collega’s ontmoeten in Almere uit het onderwijs en jeugd(zorg)domein? Om samen kennis en expertise te delen over de ontwikkeling van de Jeugd in Almere? Kom dan naar de Onderwijsnetwerkbijeenkomst op donderdagochtend 13 maart a.s. Deze editie heeft als thema sociaal-emotioneel leren.

Algemene informatie

Het Onderwijsnetwerk is een (gratis) bijeenkomst georganiseerd door Passend Onderwijs Almere met doel elkaar te inspireren en kennis te delen rondom een thema gerelateerd aan (passend) onderwijs. Er is een plenair gedeelte en een workshop gedeelte waarin we sparren en ervaringen delen. We sluiten af met een (netwerk)lunch. Genodigden zijn professionals uit de voorschool, het primair onderwijs, het voortgezet onderwijs, het speciaal (basis) onderwijs (s(b)o en vso, PrO), Jeugdhulp, Jeugdgezondheidszorg, gemeente Almere en andere ketenpartners. We richten ons op onze samenwerkingspartners in Almere, maar iedereen is welkom. Het thema sociaal-emotioneel leren is ook erg interessant voor leerkrachten en docenten in Almere! Deel dit dus vooral met je collega’s!
Schrijf je in

Thema sociaal-emotioneel leren

Het thema van deze editie is sociaal-emotioneel leren. Sociaal emotioneel leren (SEL) gaat in het kort over hoe je jezelf ontwikkelt in relatie tot jezelf, anderen en je omgeving.

Kinderen groeien op in een complexe wereld, vol prikkels en uitdagingen. Ze komen dagelijks in aanraking met anderen en dus ook met andere persoonlijkheden, perspectieven en verwachtingen. Om daar goed mee om te kunnen gaan, hebben kinderen handvatten nodig. Door SEL te integreren in het onderwijs, krijgen kinderen de kans om belangrijke vaardigheden zoals zelfregulatie, empathie en verantwoordelijkheidsgevoel te ontwikkelen.

Key note spreker

In het ochtenddeel hebben een inspirerende spreker, namelijk Bart Heeling. Hij was leerkracht en gedragsspecialist in het voortgezet speciaal onderwijs. Hij is auteur van de boeken Gewoon Speciaal (2021) en Dubbel Speciaal (2024), die uitgebracht zijn nadat zijn innemende verhalen over zijn ervaringen in het VSO zo goed ontvangen werden. Daarnaast is hij trainer Traumasensitief Onderwijs en spreker. Voor wie hem niet kent, hierbij de link naar zijn website.

Ter inspiratie een verhaaltje van Bart:

We kennen allemaal wel die ene leerling, dat ene kind, met dat lastige gedrag. Vervelend, irritant en storend. Continu de aandacht opeisend. Dat kind dat ‘negatieve aandacht’ vraagt en jou het bloed onder

De nagels vandaan haalt.

Ik noem hem hier even Dave. Maar het kan net zo goed Anouschka zijn, of Achmed. Of Harm, Samira, Tessa.

Op school is dat het kind dat telkens door de les praat, veel in conflict is, het werk niet op tijd af heeft, brutaal, druk en beweeglijk is. Op de sportclub is dat het kind dat regelmatig overtredingen maakt en op

Straat is het degene die zichzelf steeds in de problemen brengt. Gedrag waardoor wij geraakt worden. Gedrag waar wij op reageren. Meestal boos, afwijzend en corrigerend. Diep van binnen weten we al dat het zich morgen herhaalt en reageren we weer exact hetzelfde. Een vicieuze cirkel.

Als we nu eens voorbij die geraaktheid van onszelf komen en even wachten met onze primaire reactie?
Het kan namelijk zómaar zo zijn dat Dave de overtuiging heeft dat alles in z’n leven sowieso misgaat. Vanuit z’n ervaringen. Dave heeft een nare scheiding meegemaakt van z’n ouders, hij is inmiddels van de sportclub afgetrapt en hij wordt nooit uitgenodigd op feestjes. Een logeerpartijtje ging niet door. En beloftes worden regelmatig niet nagekomen. Hij kan zich niet voorstellen dat er überhaupt iets goed zal gaan in zijn leven.

Op het moment dat er tóch iets goed lijkt te gaan, zit hij in spanning te wachten tot het misgaat. Dat is zijn overtuiging. Wanneer de spanning dan te groot wordt, en dat is vrij snel, saboteert hij alvast de situatie. Het gaat tóch altijd mis. En wat zeggen wij vervolgens? “Hij zet het in, hij doet het erom. Het gaat bewust.”

Misschien wel, misschien niet. Maar weet dat het een coping-mechanisme is, vanuit zijn overleving, om in ieder geval enige controle te houden. Om te dealen met de situatie. Want het gaat hoe dan ook mis. Gedrag heeft veel meer een fúnctie dan een óórzaak.

Dave heeft het nodig dat wij anders op hem reageren. Niet boos, maar vriendelijk. En Dave heeft gegarandeerde positieve ervaringen nodig, zodat hij gaat ontdekken dat er ook dingen goed kunnen gaan in zijn leven. Dat kun je zelf benoemen tegen hem: “Ja Dave, jij doet nu wel je best om het mis te laten gaan, maar ik ga ervoor zorgen dat het goed gaat. Je ontkomt er niet aan!”.

Blijf dus vriendelijk tegen Dave. Geef hem een compliment en een aanmoediging. En zeg hem dat je niet boos op hem bent en dat ook niet wordt. Corrigeer hem zachtjes, één op één, zodat de anderen het niet horen. Zo verander je langzaam zijn positie in de groep en het beeld dat anderen over hem hebben. Heb geduld, compassie en uiteraard uithoudingsvermogen. Je kunt hét verschil maken in het leven van een kind. Gedrag heeft een functie. Aardig zijn dus.

In zijn boeken Gewoon Speciaal en Dubbel Speciaal staan honderden praktijkverhalen.

Workshops

In het tweede deel zullen er twee rondes workshops georganiseerd worden door verschillende professionals, passend bij het thema SEL. Vanuit verschillende perspectieven wisselen we kennis en ervaringen uit vanuit de praktijk en theorie: van onderwijsprofessionals, jeugdzorg, leerplichtambtenaren tot ervaringsdeskundigen. De inschrijving hiervoor volgt.

Praktische informatie

  • Tijdstip: 13 maart van 8.45 u tot 12.30 u (optioneel langer)
  • Locatie: De Wegwijzer, Makkasarweg 80 in Almere
  • Inloop: 8.15 uur – 8.45 uur
  • Presentaties en twee ronde workshops: 8.45 uur tot 12.00 uur (inhoudelijk programma en sprekers volgt)
  • Optioneel Lunch: 12.15 uur –13 uur

Schrijf je in

Goed om te weten 

Eind februari volgt het definitieve programma voor de workshops. Iedereen die zich heeft ingeschreven ontvangt dan van ons een mail om een keuze te maken voor de workshops. 

Ga naar de inhoud